MWOMP

OGŁOSZENIE – NOWELIZACJA UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

OGŁOSZENIE – NOWELIZACJA UCHWAŁY ANTYSMOGOWEJ DLA MAZOWSZA

Zapewnienie czystego powietrza na Mazowszu to wspólny cel wszystkich mieszkańców, którzy ponad wszystko stawiają zdrowie i życie swoje i swoich bliskich.

Smog i inne zanieczyszczenia powietrza, szczególnie w sezonie grzewczym, to ciągły i nieustający problem, dlatego Sejmik Województwa Mazowieckiego uchwałą nr 59/22 z 26 kwietnia 2022 roku znowelizował zapisy uchwały antysmogowej (24 października 2017 roku). Nowelizacja weszła w życie z dniem 14 maja 2022 roku i wprowadza:

  1. Zakaz stosowania węgla kamiennego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla – od 1 października 2023 roku w granicach administracyjnych m.st. Warszawy a od 1 stycznia 2028 roku zakaz będzie obejmował mieszkańców gmin z powiatów: piaseczyńskiego, grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego, czyli z obszaru NUTS2 – warszawskiego stołecznego..
  2. Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu, uruchomione do 1 czerwca 2022, mogą być używane do końca ich żywotności na terenie m.st. Warszawy oraz gmin z powiatów: piaseczyńskiego, grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, wołomińskiego. Kotły na paliwa stałe spełniające wymogi ekoprojektu, uruchomione od 1 czerwca 2022 r., nie mogą być używane do spalania węgla od 1 października 2023r., w Warszawie, a od 1 stycznia 2028 r., w gminach z terenu powiatów z NUTS2 – warszawskiego stołecznego.
  3. Na terenie całego województwa mazowieckiego nowobudowane budynki, jeżeli będą w zasięgu sieci ciepłowniczej i będzie możliwe ich podłączenie do niej, nie będą mogły być ogrzewane paliwami stałymi (np. węglem, drewnem czy pelletem). Przepis będzie dotyczył tylko nowych budynków, dla których wystąpienie z wnioskiem o pozwolenie na budowę lub zgłoszenie nastąpi po 1 stycznia 2023 r.

Pomoc Finansowa – na wymianę kotłów oraz ocieplenie budynków można otrzymać dofinansowanie z krajowego programu Czyste Powietrze lub gminnego programu dotacyjnego (jeżeli istnieje). Obie dotacje można łączyć. Można także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Program Czyste Powietrze oferuje dotacje do 69 000 zł. Poziom dofinansowania uzależniony jest od dochodów wnioskodawcy oraz wybranego źródła ciepła i wynosi od 20 do 90% inwestycji.

WAŻNE: Przestrzeganie przepisów uchwały antysmogowej będzie kontrolowane. Użytkowanie niedozwolonych urządzeń grzewczych i niedozwolonego opału może zostać ukarane mandatem do 500 zł. Dalsze niestosowanie się do przepisów uchwały może skończyć się w sądzie oraz grzywną w wysokości do nawet 5 000 zł.

Więcej informacji na www.powietrze.mazovia.pl w zakładce „Uchwała antysmogowa”

Skip to content